Domů / Novinky / Jak se starat o klouby u štěňat?
Kategorie
Připojení k Facebooku
Přihlásit se
Odběr novinek

Jak se starat o klouby u štěňat?

Super Dog - Jak se starat o klouby u štěňat? - e-superdog.cz    Klouby u štěňat jsou velmi obtížným tématem, zvláště pro majitelé psů  velkých a obřích plemen.......

Neustále nás děsí kloubní degenerace, juvenilní osteoartrózy a samozřejmě dysplázie.

 

S Chili a Bueno jsme období dorůstání již zvládli a nyní nás to čeká s Berenicí.

Proto se dnes budeme soustředit na to, jak se starat o štěňátka během tohoto období.

 

Klouby štěňat - časté nemoci

Jako by se štěňátky bylo málo práce, viďte? Ještě k tomu je třeba vzít v úvahu i časté nemoci. A určitě je lepší o nich vědět trochu více, protože nám to umožní pozorovat určité příznaky a to nakonec může vést k rychlé detekci a léčbě onemocnění.

 

Dysplazie kyčelních a loketních kloubů je pravděpodobně nejčastější onemocnění , pokud jde o onemocnění kloubů. Dysplazie je jíž skutečná legenda, ale takové malé připomenutí má svůj účel.

 

Obecně je dysplázie genetickým onemocněním a obvykle postihuje psy velkých a obřích plemen. Znamená to, že tato plemena rostou velmi rychle a rychle zvětšují váhu, což může vést k různým komplikacím s klouby a kostmi.

 

Teoreticky, jestliže rodiče našeho štěněte tuto nemoc nemají, riziko výskytu u našeho psa je asi 10%. Nikdy však neznáme přesně, které geny má naše zvíře (některé nemoci mohou být skryté a neaktivní a časem se vyskytnou v dalších generacích, o kterých nemáme žádné informace). Proto bychom neměli automaticky předpokládat, že se problém nevztahuje na nás.

Z tohoto důvodu stojí za to, postarat se o klouby štěněte, které vyrůstá. To znamená, že musíme brát v úvahu různé prvky. Nejprve nemůžeme našeho mazlíčka příliš vykrmit - tlustý pes je nešťastný pes a další kila jsou jen zbytečnou zátěží. Kromě toho musíte být opatrní při procházce po schodech a při skoku. Je lepší se jí vyhnout až do konce období růstu. Samozřejmě 2-3 kroky nezpůsobí dysplázií, ale nadměrné zatížení není indikováno. Nemůžete také běžet - je to pravděpodobně logické. Žádné agility a tak dále. Vím, že každý chce co nejdříve něco udělat se svými mazlíčky, ale vážně - stojí za to čekat!

 

Taky je dobré se rozhodnout pro vyšetření na dysplázii. Přesné provedení rentgenového vyšetření určí veterinární lékař podle toho, zda pes patří k předimenzovaným rasám nebo ne. To umožní dříve zjistit onemocnění (pokud k němu dojde) - díky tomu můžete začít léčbu rychleji (vhodná strava a změna životního stylu) a zabráníte tak bolesti a operaci. Když se rentgen proveden až po skončení růstového období najde se dysplázie, možná preventivní opatření jsou mnohem omezenější.

Příčiny: nedostatečný životní styl, špatná strava, genetická predispozice

Symptomy: neochota pohybu, křehkost, bolest v oblasti kolem kloubu, nestabilita kloubu

 

Enostoza, nebo juvenilní osteoartróza, je také nemoc, která stojí za zmínku. Toto onemocnění se týká zejména psů velkých a obřích plemen. Problém se nejčastěji objevuje přibližně ve věku 6-18 měsíců, tj. V období intenzivního růstu psa.

Bohužel, Enostoza napada náhle a nejčastěji si ji všimneme až po výskytu chmurnosti nesouvisící s nějakým zraněním. Pes může začínat ze dne na den kulhat - onemocnění se může střídat, to znamená, že jednou onemocní na jednu tlapku a pak na druhou. Osteoartróza je obecně spojená se zánětem dutiny kostní dřeně, která způsobuje její degeneraci.

 

Příčiny: genetická predispozice, virová infekce, vada imunitního systému

Symptomy: náhlá kulhavost (i střídání), apatie, nedostatek chuti k jídlu, horečka, mobilita

 

Klouby štěňat – na co si dát pozor?

Jak vidíte, symptomy jakýchkoliv problémů s klouby jsou nejčastěji kulhání, nedostatek ochoty k pohybu, bolesti v blízkosti tlap (při dotyku) a zvýšená apatie. Je to logické - pokud má pes v bolesti, nebude se chtít pohybovat.

 

Samozřejmě, že jde o aktivitu, do  které musíme psa nutit. Pokud pes sám od sebe běhá a skáče není to nic špatného. Nemůžeme psa uvázat a nechat ho "čekat" několik měsíců kvůli strachu z nemoci. Štěně neudělá nic špatného - prostě ho nenuťte k tomu co sám nechce.

 

Dalším problémem je strava - nepřehánějte jídlo a často kontrolujte hmotnost štěněte. Stojí za to konzultovat s veterinářem, aby objektivně zhodnotil, zda má naše štěně nadváhu. Zbytečné kilogramy představují dodatečné zatížení kloubů, čemuž je vhodné se vyhnout.

 

Nakonec je dobré se zajímat i o doplňky na klouby. Osobně doporučujeme nejlépe vstřebatelnou formu kolagenu - "kolagen a šípek". Je to kolagen z tresky obohacené divokými růžovými bobulemi, díky bohatosti vitamínu C je ještě lépe absorbován. Je také vhodné přidávat glukosamin v kombinaci s chondroitinem, což v kombinaci má mnohem větší účinek a sírovou přípravek MSM.

 

Zaznamenávám však, že žádný produkt nepomůže bez změny životního stylu a správné stravy. Dokonce i kilogram doplňků nám nemůže pomoci, pokud naše štěně má nadváhu.